"Към Мене погледнете     
и спасени бъдете..."

Екипът на sdabg.net

Отзиви

Регистрация
на сайт


Банери
Сървърът с ресурси е временно недостъпен!

Изтеглете Андроид приложението Съботно училищен урок от Google Play

Изтеглете Андроид приложението Съботноучилищни уроци за юноши от изтегли Съботноучилищни уроци за юноши от Google Play

Съботно Училище - официалното приложение на отдел "Съботно училище и лично служене" към ГК на ЦАСД, включващо младежки уроци Inverse
Как да тълкуваме Библията Франк и Майкъл Хазел
Съботноучилищни уроци за възрастни
Април, май, юни 2020 г.
Въведение към тримесечието - вижте видеото

Урок 9 23 - 29 май 2020 г.

Сътворението: „Битие“ е основата – част втора

За друг урок изберете
Всички разкази, Само стиховете

Събота - 23 май

Стих за запаметяване:
„Небесата разказват за славата Божия и просторът известява делото на ръцете Му“ (Псалми 19:1).

Много велики мислители са били вдъхновени от Писанието, за да изследват Божия сътворен свят. В резултат на това се е родила съвременната наука. Йохан Кеплер, Исак Нютон, Джон Рей, Робърт Бойл и други велики мислители от миналото са вярвали, че тяхната работа разкрива нови аспекти от Божието творческо майсторство.

След Френската революция обаче науката от ХIX век започва да се придвижва от теистичен мироглед към мироглед, основан на натурализма и материализма, често без да оставя никакво място за свръхестественото. Тези философски идеи са популяризирани от произведението на Чарлс Дарвин „За произхода на видовете“ (1859 г.). Оттогава науката все повече се отдалечава от библейската си основа. А това води до радикално ново тълкуване на историята от „Битие“.

Дали библейската космология е поостаряла и ненаучна? Дали библейският разказ просто е заимстван от околните езически народи? Дали Библията е културно обусловена от мястото и времето на написването си, или боговдъхновеното ѝ естество ни възвисява до един мироглед за произхода, който е абсолютно завършен в Божествените си рамки?

Това са някои от въпросите, които ще разгледаме през тази седмица.


Плоска Земя? Неделя - 24 май

Обикновено се смята, че в древния свят повечето хора са вярвали, че Земята е плоска. Всъщност мнозина, по различни основателни причини, са разбирали, че Земята е кръгла. И до ден-днешен обаче някои посочват как самата Библията говори, че Земята е плоска.


Прочетете Откровение 7:1 и 20:7,8. Какъв е контекстът на тези стихове? А по-важното е дали те говорят за плоска Земя?


Йоан, авторът на тези текстове, записва пророчество за времето на края, което описва четирите небесни ангела, „стоящи на четирите ъгъла на земята и държащи четирите земни ветрове“ (Откровение 7:1). Той повтаря думата „четири“ три пъти, за да свърже ангелите с четирите посоки на компаса.

Накратко казано, Йоан просто използва метафоричен език, както и ние днес, когато казваме например, че „слънцето залязва“ или че вятърът „се издигна от изток“. Да настоявате за буквално тълкуване на тези пророчески текстове, когато контекстът показва метафорична представа за север, юг, изток и запад, е все едно да извадите тези пасажи от контекста и да ги накарате да говорят нещо, което те не искат да кажат. Все пак, когато Исус заявява: „от сърцето се пораждат зли помисли, убийства, прелюбодейства, блудства, кражби, лъжесвидетелства, хули“ (Матей 15:19), Той не говори за човешка психология или за буквално човешко сърце. Използва преносен израз, за да предаде морален урок.


Прочетете Йов 26:7-10 и Исая 40:21,22. Какво ни говорят те за Земята?


В Йов 26:7 Земята е изобразена като висяща в Космоса: „Простира севера върху празния простор; окачва земята на нищо“. Земята е „кръг“ или сфера (Йов 26:10). Исая 40:22 свидетелства, че „Онзи, Който седи над кръга на земята, пред Когото жителите ѝ са като скакалци, Който простира небето като завеса“.


Поставете се на мястото на човек, живял преди хиляди години. Какви доказателства бихте имали, че Земята се движи? Или по-убедителна щеше да ви се стори идеята, че стои на едно място? А какви доказателства щяхте да намерите, че е плоска или кръгла?


Сътворението в древната литература Понеделник - 25 май

Археолозите са открили текстове от Древен Египет и Близкия изток, които съдържат праисторически разкази за Сътворението и Потопа. Това е накарало някои хора да се питат дали разказът от „Битие“ не е заимстван от тези култури или в някаква степен не е основан върху тях. Но наистина ли е така?


Прочетете Битие 1-2:4, а след това тези откъси от епопеята „Атра-Хазис“: „Когато боговете вместо човека / вършеха работата, носеха товарите / товарът на боговете беше твърде голям / работата твърде тежка, проблемите твърде много/ (…) „Нека богинята-утроба създаде потомък / а човекът да носи товара на боговете!“ (…) Гешту-e, бог, който има разум / те убиха в събранието си. /Нинту смеси глина/ с плътта и кръвта си. (…)“ (Stephanie Dalley, Myths from Mesopotamia: Creation, the Flood, Gilgamesh, and Others. New York: Oxford University Press, 1989, pp. 9, 14, 15). Какви разлики успявате да забележите?


Въпреки че има прилики между историите (напр. първите хора са направени от глина), разликите са много по-забележителни.

(1) В „Атра-Хазис“ човекът работи вместо боговете, за да могат те да си почиват. В „Битие“ Бог създава Земята и всичко в нея за хората като корона на творението, а след това Си почива заедно с тях. В „Битие“ хората са поставени в градина и са поканени да общуват с Бога и да се грижат за Неговото творение – идея, която не откриваме в „Атра-Хазис“.

(2) В „Атра-Хазис“ един второстепенен бог е убит и кръвта му е смесена с глина, за да бъдат оформени седем мъже и жени. В „Битие“ първият Адам е „създаден“ с любов от Бога, Който му вдъхва живот, а жената е „създадена“ по-късно да му бъде „помощник“. Бог не създава Адам и Ева от кръвта на някакво убито божество.

(3) Няма дори и признак за конфликт или насилие в разказа от „Битие“, както в историята от „Атра-Хазис“.

Библейският разказ е възвишен в описанието на един всемогъщ Бог, Който дава на човечеството достойна цел в един съвършен свят. Тази драстична разлика кара много учени да стигнат до извода, че всъщност това са много различни разкази за Сътворението.


Някои твърдят, че в течение на вековете историите за Сътворението и Потопа са се предавали на следващото поколение, отчасти основани на това, което наистина се е случило (затова имат сходства), но са били изопачени с течение на годините. За разлика от тях Мойсей, под вдъхновението на Светия Дух, разкрива какво всъщност се е случило. Защо тази идея обяснява по-логично дребните сходства, отколкото представата, че Мойсей е черпил от съответните езически истории?


„Битие“ и езичество Вторник - 26 май

„Битие“ ни най-малко не разчита на древните езически митове за Сътворението. То е написано по такъв начин, че опровергава тези митове и разграничава от тях Бога като Творец.


Прочетете Битие 1:14-19. Как са описани творенията от четвъртия ден и какви са техните функции?


Думите „слънце“ и „луна“ най-вероятно са избегнати, тъй като имената им на староеврейски представляват имената на боговете на Слънцето и Луната в древния Близък изток и Египет (или са тясно свързани с тях). Употребата на термините „по-голямото светило“ и „по-малкото светило“ показва, че те са създадени за конкретни функции: „за знаци и за показване на времената, дните и годините“ и „за да осветяват земята“ (Битие 1:14,15). Пасажът разкрива съвсем ясно, че Слънцето и Луната не са богове, а сътворени обекти с конкретни природни функции, до голяма степен, както ги разбираме и ние днес.


Прочетете Битие 2:7,18-24. Доколко лично се заема Бог със сътворяването на Адам и Ева?


Митовете от древния Близък изток единодушно описват сътворяването на човека като допълнение към основния план, произтичащ от опит да се освободят боговете от тежкия труд. Тази митична идея се опровергава от библейската представа, че човекът трябва да управлява света като Божи настойник. Нищо от сътворението на човека не е случайно хрумване. Ако има нещо категорично в посочения пасаж, то е, че хората са кулминацията на разказа, а това още по-очевидно разкрива драстичната разлика между езическите и библейските разкази.

Следователно „Битие“ представлява коректив за митовете от древния свят. Мойсей използва определени термини и идеи, несъвместими с езическите представи. Постига това просто като представя библейското разбиране за действителността и Божията роля и цел при Сътворението.


Преди хиляди години библейският разказ за Сътворението е противоречал на преобладаващата култура. Днес библейският разказ за Сътворението също противоречи на преобладаващата култура. Защо това не бива да ни изненадва?


Сътворение и време Сряда - 27 май

Прочетете Битие, 5 и 11 глава. Как Библията проследява историята на човечеството от Адам до Ной и от Ной до Авраам?


Има един елемент, който прави тези родословия в Библията уникални: те съдържат елемента време, който кара някои учени основателно да ги наричат „хронородословия“. Те съдържат синхронизиращия механизъм на информация за произхода, съчетана с периоди от време, така че, „когато Личност 1 живя -х- години, тя роди Личност 2. А Личност 1, след като роди Личност 2, живя -х- години и роди и други синове и дъщери“. Битие, 5 глава добавя формулировката: „И всички дни на Личност 1 станаха -у- години“. Този синхронизиращ механизъм би направил невъзможно изключването на определени поколения или добавянето им. Битие, 5 и 11 глава съдържат продължително родословие, потвърдено от 1 Летописи 1:18-27, в което няма никакви добавени или липсващи поколения. По този начин Библията тълкува сама себе си.

Близо 2000 години еврейски и християнски тълкуватели са смятали, че тези текстове представят историята и са точен начин за определяне датата на Потопа и възрастта на Земята, най-малкото след седемте дни на Сътворението, както са описани в Битие, 1 и 2 глава.

В последните десетилетия има опити за ново тълкуване на Битие, 5 и 11 гл., което да бъде нагодено към по-големи епохи, както се смята, че подсказват някои археологически и исторически данни (изтълкувани от грешни хора). Това повдига сериозни въпроси за надеждността на библейския доклад.

Но ако искаме да разберем Божията представа за времето и как се развива то в историята, трябва да признаем, че тези две глави са „едновременно исторически и теологични, тъй като свързват Адам с останалата част от човечеството, а Бога – с човека в царството на пространството и времето. Битие, 5 гл. и Битие 11:10-26 осигуряват времевата рамка и човешката нишка, която свързва Божия народ с човека, когото Бог е създал като връх на шестдневното сътворяване на тази планета“ (Gerhard F. Hasel, “The Meaning of the Chronogenealogies of Genesis 5 and 11,” Origins 7/2 [1980], p. 69).


Въпреки че тези стихове от Стария Завет са включени в него по основателни и важни причини, защо Павел в 1 Тимотей 1:4 и Тит 3:9 казва, че трябва да внимаваме, когато говорим за такива пасажи?


Сътворението в Писанието Четвъртък - 28 май

Прочетете следните библейски пасажи и запишете как всеки от тези автори споменава Битие, 1-11 глава.

Матей 19:4, 5

Марк 10:6-9

Лука 11:50, 51

Йоан 1:1-3

Деяния 14:15

Римляни 1:20

2 Коринтяни 4:6

Ефесяни 3:9


Исус и всички новозаветни автори споменават Битие, 1-11 глава като действителна история. Исус споменава писанията на Мойсей и сътворяването на мъжа и жената (Матей 19:4). Павел постоянно използва разказа за Сътворението, за да потвърди теологичните изводи, които прави в посланията си. Той заявява пред учените мъже в Атина: „Бог, който е направил света и всичко, което е в него, като е Господар на небето и на земята, не обитава в ръкотворни храмове“ (Деяния 17:24). По този начин новозаветните автори приемат факта за основополагащото място на „Битие“, за да покажат на съвременния читател значението на това буквално събитие.

Прочетете например Римляни, 5 глава. Повече от шест пъти Павел прави директна връзка между Адам и Исус (Римляни 5:12,14-19). Явно приема буквалното съществуване на историческия Адам – позиция, която напълно се опровергава, ако еволюционният модел за произхода замести буквалния прочит на текстовете.


Ако новозаветните автори, вдъхновени от Светия Дух, и самият Исус възприемат разказа за Сътворението като истинска история, няма ли да бъде глупаво ние да направим нещо друго въз основа на твърденията на слаби хора, допускащи грешки?


Разширено изучаване Петък - 29 май

„Библията е най-всеобхватната и най-поучителната история, която притежават хората. Тя идва направо от извора на вечната истина и една Божествена ръка е запазила чистотата ѝ през всички векове. (…) Само в нея можем да намерим историята на човешката раса, неопетнена от човешки предразсъдъци или гордост“ (Уайт, Е. Свидетелства към църквата. Т. 5. С., Нов живот, 2012, с. 27).

„Беше ми показано, че без библейската история геологията не може да докаже нищо. Находките от почвата наистина свидетелстват за състояние на нещата, различно в много отношения от настоящето. Но времето на тяхното съществуване и за какъв период от време са стояли в земята трябва да се разбират само чрез библейската история. Може да е безопасно да се изказват предположения извън библейската история, но само ако нашите предположения не противоречат на фактите от Свещеното Писание. Обаче когато хората пренебрегват Божието Слово във връзка с историята на Сътворението и се опитват да обясняват Божиите творчески дела чрез натуралистични принципи, те навлизат в безбрежен океан от несигурност. Бог никога не е разкривал на смъртните хора как точно е извършил делото на Сътворението за шест буквални дни. Неговите творчески дела са точно толкова неразбираеми, колкото и самото Му съществуване“ (Уайт, Е. Духовни дарби. Т. 3. С. 93 – англ. изд.).


Въпроси за разискване:

1. Когато научните обяснения на настоящата действителност – това, което може да се пипне, чуе, види, вкуси и изпита – са объркани и спорни, защо толкова много хора приемат безропотно всяко научно твърдение за събития, станали предполагаемо преди милиони или дори милиарди години?

2. Съвременната наука функционира въз основа на предположението (на пръв поглед разумно), че не можете да използвате свръхестествени средства за обяснение на естествени събития. Не можете да обяснявате примерно период на глад с твърдението, че вещица е поразила земята с проклятие. Обаче какви са недостатъците на този подход, когато става въпрос за разказа за Сътворението, описан в „Битие“? Иначе казано, това е изцяло свръхестествено събитие. Ако обаче автоматично изключите свръхестественото като средство за творчество, тогава защо всеки друг модел, който измислите, ще бъде погрешен по силата на обстоятелствата?


Тази събота, 30.05.2020 г., ще се молим за църкви „Въглен” и „Вълчедръм”.


Разказ

Мисионер пита: „Защо?“
От Андрю Макчесни, „Адвентна мисия“

Лейф Хонгисто не можел да разбере защо трябва да се прибере у дома във Финландия след деветгодишна служба като президент на Близкоизточния университет в Бейрут.

Той обичал адвентния университет, средиземноморския климат и прясно направения хумус. По-важното било, че имал убеждението, че не е реализирал изцяло идеите си за университета. Решението да се върне у дома го изненадало.

„Бях доста объркан от начина, по който Бог ме отклонява от нещо, което се бе превърнало в целия ми живот и бе близо до сърцето ми“, разказва той.

С много молитви и натежали сърца двамата със съпругата му подредили куфарите си, напълнили кутиите и отлетели за Финландия. Като част от процедурата за завръщащи се мисионери, Лейф трябваво да мине през медицински преглед в болница. По време на рутиннния преглед докторът забелязал леко увеличено ниво на PSA в кръвта му – вероятен сигнал за рак на простатата.

„Имали ли сте някакви оплаквания ?“, попитал докторът.

Лейф поклатил глава. „Чувствам се много добре.“

Докторът обаче наредил да се направят допълнителни изследвания.

След още два месеца нивата тна PSA били много по-високи и обезпокоеният лекар наредил допълнителни изследвания и биопсия. Скоро Лейф бил приет в болница, където му направили петчасова операция, по време на която лекарите остранили стограмов тумор.

„Оказа се, че рутинният медицински преглед откри агресивен тумор – казва Лейф. – Започнах да разбирам защо Бог ме върна във Финландия, където да получа професионална помощ с най-съвременна технология за лечения.“

Шестдесет и две годишният Лейф си остава мисионер. Той е в добро здраве и служи като ректор на Финландския колеж – пансион и училище с около 185 ученици на възраст от 6 до 18 години в Пийкион, град в югозападната част на Финландия. Много от учениците в училището, което е основано през 1918 г., идват от неадвентни семейства. Финландия е силно секуларизирана страна, в която има само 4800 адвентни сред население от 5.5 милиона.

Спомняйки си за преместването във Финландия през 2018 г., Лейф винаги цитира думите от речта си, която произнесъл по време на първата си церемония по завършването във Финландския колеж. Той казал на абитуриентите: „Мислите си, че животът е пред вас и вие имате идеи какво да правите. Нищо няма да се сбъдне. Животът ще тръгне в различна посока. Но когато го предадете на Бог, животът с вяра винаги ще бъде по-вълнуващ, значим и успешен отколкото бихте могли да си представите.“

„Това се случи с моя живот – казва Лейф (на снимката). – Животът определено ме изненадва всеки нов ден и очевидно е по-добър, отколкото съм си представял.“